fbpx

Ето как Емилиян Енев, един от пионерите в блокчейн индустрията у нас превръща менторството и взаимната подкрепа в ключ към успеха на стартиращите предприемачи.

Емилиян Енев, съосновател на “ReCheck” – високотехнологична блокчейн компания, както и основател на сдружение “Startup Factory” – помагащо на възрастни и ученици да развият уменията си в ИТ сферата и предприемачеството чрез различни курсове и ресурси. 

Емилиян Енев е съосновател и управляващ съдружник на “ReCheck”, високотехнологична компания, която стартира разработката на продукти на базата на децентрализирани технологии през 2016 г. През 2020 г. “ReCheck” спечели най-големия блокчейн хакатон в Нидерландия “Odyssey Momentum”, а през 2021 г. участва в програмата на Techstars “Future of finance” в Амстердам. С десетки успешни проекти, включващи разработка на иновативни софтуерни библиотеки за блокчейн, Емилиян и екипът му трансформират начина за защита и споделяне на чувствителни данни. Освен в бизнеса, Емо е силно ангажиран в оформянето на бъдещето на децентрализираните технологии на европейско ниво, участвайки в работни групи, които консултират институциите за нови регулации. Той е председател на Управителния съвет на сдружение “StartupFactory”, организация, която той създава и вдъхновява със своята визия. Емилиян е също сред основателите на Българската Стартъп Асоциация (BESCO) и член на първия борд на BESCO, като се стреми да насърчи развитието на иновации и предприемачество в страната ни.
Неговата мисия е ясна – чрез “ReCheck” и сдружение “Startup Factory” той работи, за да създава интуитивни и ефективни инструменти, които осигуряват дигитална свобода, прозрачност и сигурност в онлайн пространството. Идеята за децентрализирани дигитални идентичности, която се е родила чрез практичния опит от реализирани проекти, е сред най-силните му бизнес постижения. Вдъхновен от възможността да предложи истинска промяна в начина, по който се защитава личната информация и гарантира прозрачността, Емилиян продължава да бъде визионер, воден от стремежа си да осигури по-сигурен и прозрачен дигитален свят! Повече за Емилиян и предприемаческата му дейност, може да прочетете в нашето интервю с него.

Аз съм дигитален предприемач и нося няколко шапки. Съосновател и управляващ съдружник съм на българо-нидерландската технологична компания „ReCheck“. Също така съм председател на Сдружение “Startup Factory” в град Русе. Понякога се изявявам като граждански активист. Имам две деца и се опитвам да живея това, което говоря! 

На снимката: Емилиян Енев, заедно със съпругата си Теодора Енева. Теодора управлява „Startup Factory“ и организира обучения и събития за развитие на дигиталните и предприемачески умения на хора от различни възрастови групи.

За стартирането на “ReCheck” бях силно повлиян от моя партньор Емил Стоянов – софтуерен инженер, който е запален по децентрализираните технологии. През 2016 г. той говореше много разпалено за блокчейн, което провокира в мен първоначално интерес, а после и ентусиазъм. Много харесах принципите, философията и ценностите в основата на децентрализираните технологии. Започнахме да мислим кои биха били смислените продукти, които да се реализират чрез блокчейн. Така стигнахме до идеята да създадем дигитална идентичност на физически продукти в среда на сигурност и прозрачност. Това в момента може да се дефинира и като токенизиране на активи от реалния свят. 

Все още е рано и пресилено да говорим, че блокчейн променя бизнеса. Има голям потенциал за истинска трансформация, има работещи продукти, но приложението си остава ограничено в няколко ниши. Блокчейн променя начините на набиране на финансиране, управление на финанси и контрола върху данните. Голямата стойност на децентрализираните технологии се отключва, когато има повече бизнес партньори или потребители, които трябва да си взаимодействат сигурно, бързо и с ниски разходи. Можем да гледаме на блокчейн като дигитален нотариус, който пази пълна и непроменена история от транзакции – кой какво притежава, на кого и кога го прехвърля, кога информация е била достъпна и т.н.

В този смисъл, тази технология помага на бизнеса и обикновените хора да прехвърлят директно дигитални активи и стойности. Интернет ни дава възможност да дистрибутираме съдържание, но имаме нужда и от протокол, който да поддържа плащанията и да защитава сигурността на хората, които участват в транзакции. Блокчейн ще играе тази роля! 

Чета различни медии и следвам определени бизнес лидери и компании. За мен LinkedIn е много важен канал за информиране и следене на пулса на технологичните и бизнес тенденции. Слушам подкасти, също участвам и в уебинари.

Информацията ни залива и затова е важно да изберем внимателно и умно източниците, които си заслужават. Разговорите с предприемачи и посещението на събития също помагат много.

Хората в екипа са изключително важни и определят успеха на бизнеса. Може една идея да не е успешна или да има други предизвикателства пред нея, но ако екипът е съставен от отдадени професионалисти – те ще направят промяна (pivot) и ще намерят път към пазара. Другият важен индикатор е дали правим нещо, за което има реално търсене и решава конкретен проблем. Много стартиращи предприемачи създават продукт, без да са проучили сериозно пазара и да са валидирали идеята си. Моят съвет към основателите на компании е първо да опознаят добре проблема, който искат да решат, и в идеалния случай да продадат нещо, което още не е направено. 

Много важен индикатор е скоростта и качеството на изпълнение – дали екипът успява да свърши важната работа бързо. Това е свързано с изграждане на култура на свобода, лична отговорност и насърчаване на инициативата на служителите.

Живеем в много динамичен свят и печелят тези, които успяват да се възползват бързо от новите възможности и тенденции. Обичам да казвам, че дори и грешното решение е по-добро от никакво решение – трябва да се движим бързо, да правим експерименти, да търсим обратна връзка и да прилагаме наученото.

Друг фактор е дали предприемачите правят нещо, което е тяхна, лична мисия. Управлението на бизнес е едно от най-трудните неща, които може да прави човек и имаме нужда от редовни източници на вдъхновение и енергия. А те идват от усещането, че правим нещо смислено и стойностно, което реализира в света нашите дълбоки убеждения, кауза и цел. 

Да, прилагането на Изкуствен Интелект в бизнеса е свързано с предизвикателства и рискове. В някои области на приложение все още е трудно да се гарантира, че AI функционира в съответствие с целите и предназначението си и дава надеждни резултати. Има вероятност за генериране на неточно съдържание, халюцинации и други аномалии. Друг риск е свързан с нарушаване на авторски права или неоторизирано използване на лични данни ако няма прозрачност за това какво съдържание ползва AI в обучението и работата си. Едно от потенциалните решения е да се създаде одиторска следа за това как функционира ИИ – особено за това какви данни използва и какви са техните източници. Етичните аспекти също са много важни – ограничаване на сценарии за създаване на нецензурна или незаконна информация, скрита пристрастност в отговорите и прочие.  

На снимката: През 2023 г. Емилиян като лектор на събитието на TEDxRuse.

Стартирах моята кариера в областта на финансите и стигнах до позиция на средно мениджърско ниво, която ми даваше сигурност и стабилност. В един момент разбрах, че работата не ми носи удовлетворение и смисъл – създавах Екселски таблици всекидневно. Аз не харесвам рутината и променях работата си през 2-3 години. В един момент разпознах в дигиталното предприемачество възможност да въплътя моите стремежи към свобода, лична отговорност и създаване на стойност. Управлението на бизнес ни принуждава всеки ден да излезем от зоната си на комфорт и да правим трудните неща – и точно тогава се случва истинското развитие и растеж.

Предприемачеството има различни форми и лица, можем да сме и интра-предприемачи като служители в компания, които реализират иновативен проект. Надявам се все повече български компании да прилагат този подход.

Какви са специфичните предимства на бизнес средата в град Русе?


Близостта до Букурещ и румънския пазар, Русенски Университет „Ангел Кънчев“, разходите за наемане на персонал и помещения, добрите условия за логистичните бизнеси. Също комбиниране на различни видове транспорт и сдружение “Startup Factory”, разбира се! 

Мои ментори са предимно авторите на книги, както и различни участници в подкасти. Имам приятели, към които се обръщам за съвет – някои от тях са сред основателите на “Startup Factory”. Поддържам връзка с успешно реализирани хора, които са предимно в град София, и използвам възможността да се видя с тях когато съм в столицата. За един предприемач е много важно да има кръг от съмишленици и хора, които споделят неговите цели, визия и мечти. Всички ние имаме дефицити като знания, умения и опит.

В ключови моменти менторите са източници на мъдрост и огледало, в което можем да се огледаме. Голямата стойност е в това, да имаш външен коректив и ориентир, който ти дава обективна обратна връзка. От голяма полза е и отчетността – когато вземеш решение заедно с друг човек – имаш допълнителна мотивация за действие и дискутиране на резултати.  

Старая да живея културата на взаимна подкрепа и връщане на стойност към предприемаческата екосистема. Предприемачите се сблъскваме с толкова много трудности и предизвикателства, че по естествен начин сме склонни да помагаме на другите. Моята цел е да предам на другите предприемачи принципи и методология, които са валидирани от практиката ми. Ако мога да ги предпазя от грешки и да им помогна да вземат решения – значи съм постигнал целта си! 

Мой приятел от “Startup Factory” е присъствал на едно от първите събития на “Varnapreneurs” и ме свърза по имейл с Галин Стефанов. Веднага разбрах, че с Галин имаме обща кауза и ценности – както на лично ниво, така и като организации. За мен “Varnapreneurs” е пример как трябва да се развива една регионална общност и екосистема. Присъствал съм на две нетуъркинг събития и видях познати лица, но се запознах и с много нови предприемачи.

Форматът е отличен – споделеното знание от успешни хора, непринудеността на комуникацията, цялостната организация на събитието. В България е много важно да свързваме тези регионални общности в една мрежа на взаимна подкрепа, споделяне на ресурси и синергии.

Пожелавам успех на “Varnapreneurs” и съм сигурен, че  тепърва предстоят полезни съвместни инициативи! 

На снимката: Емилиян Енев, заедно с Галин Стефанов и съпругата си Теодора Енева на събитие на “Varnapreneurs”.  

Книгите, които препоръчвам са:

  • David Goggins – “Can’t hurt me” („Не можеш да ме нараниш“ , автор  Дейвид Гогинс);
  • Ben Horowitz – „The hard thing about hard things“ („Трудното нещо в трудните неща“, автор Бен Хоровиц);
  • Jocko Willink – “Extreme ownership” („Екстремна отговорност“, автор Джоко Уолинк.

Филмите, които препоръчвам са:

  • “Tetris” (“Тетрис”);
  • “Air” („Въздушния“).
  • “The pursuit of happiness” („Преследване на щастието“);

Относно подкастите препоръчвам “Свръхчовекът с Георги Ненов”.

Пожелавам им да се стремят към създаване на неща с вечна стойност, да изпитват благодарност за всичко, и всеки ден да се събуждат, ставайки с 0,01% по-добра версия на себе си!

                                                        Снимков материал: Личен архив на Емилиян Енев 

Автор: Габриела Трендафилова

Сподели в социалните мрежи
Gabriela Trendafilova
Gabriela Trendafilova

Здравейте, казвам се Габриела Трендафилова!
Накратко за мен. Завършила съм няколко висши образования, които ми осигуряват поглед върху различни теми. Имам опит в писането на статии и интервюта. Обичам да пиша и вярвам в силата на правилно използваните думи и тяхната способност да променят мисленето и света около нас.
Обожавам да правя интервюта, защото зад всеки успех, всяка иновация, всеки предприемач, всъщност стои една интересна и вдъхновяваща човешка история. За мен е привилегия да разказвам и споделям тези истории, като вярвам, че всяка от тях има своя стойност и може да промени историята на някой друг.

Articles: 15